Przejdź do treści
łączenie fontów – darmowe narzędzia online

Łączenie fontów – 5 darmowych narzędzi, które zrobią to za ciebie

Łączenie fontów to jedna z najtrudniejszych umiejętności w projektowaniu graficznym. Istnieją pewne zasady, których stosowanie ułatwia to zadanie. Oprócz tego trzeba jednak mieć wyczucie i obycie estetyczne. Niestety w Polskich realiach – tych online, ale przede wszystkim offline – trudno je zdobyć, bo zewsząd wizualnie krzyczą okropne billboardy i szyldy.

Na szczęście nie ma takiego problemu, w którego rozwiązaniu nie pomoże internet. Poznaj 5 darmowych narzędzi, które wykonają dobieranie fontów za Ciebie.

Co to jest font i dlaczego nie czcionka?

Zanim o narzędziach, musimy zrozumieć, co to jest font i dlaczego nie „czcionka”.

Według Encyklopedii PWN:

Font [ang.], zapisany w postaci cyfrowej obraz kroju pisma drukarskiego, użyty w programie komputerowym.

Dlaczego nie „czcionka”? To słowo pierwotnie brzmiało „trzcionka” i oznaczało pojedynczą kostkę z literą. Zecer układał te kostki po kolei, a potem odbijał jak stemple na papierze, uzyskując w ten sposób druk napisu. Swoją drogą, stąd też wzięło się określenie „skład tekstu” – dawniej po prostu trzeba było do ułożyć z pojedynczych stempelków.

Darmowe fonty Google dobrane w pary

Google oferuje ponad 1000 darmowych fontów, których można dowolnie używać. Trzeba tylko uważać na to, aby wybrany przez nas font miał polskie znaki. A jak łączyć fonty Google? Zrobi to za Ciebie na przykład:

łączene fontów – narzędzie FontPair

FontPair

Ta strona internetowa oferuje darmowe porady i sugestie dotyczące łączenia fontów, czyli zestawiania ich w harmonijne pary. 

Łączenie fontów i dobieranie czcionek – FemmeBot

FemmeBot

FemmeBot powstał w ramach projektu 52×25 – to osobista inicjatywa, polegająca na wypuszczenie w świat 25 projektów, które komuś pomogą, w ciągu jednego roku. Przy takim ambitnym podejściu twórcy aż szkoda nie korzystać z narzędzia, które wie, jak łączyć fonty, a przy okazji pokazuje je na tle pięknych fotografii.

Typespiration – łączenie fontów w zestawy

Typespiration

Czyli inspirujące zestawy fontów pokazane wraz z paletami kolorów. Opis na stronie sugeruje, że są „gotowe do użycia”, ale uważałabym z wiarą w takie slogany.

Łączenie fontów płatnych i darmowych – MixFont
wyzwanie instakaruzela banner reklamowy

Piękne i ciekawe fonty darmowe i płatne: MixFont

Ta strona pokazuje naprawdę ciekawe fonty, niekoniecznie tylko darmowe, połączone w pary. I to jak pokazuje! Na pięknym tle, zupełnie tak, jakby były już użyte na stronie internetowej. Nie ma się co dziwić – narzędzie zostało stworzone przez projektantów, którzy sami mieli dość szukania fontów do projektów. Inspirujące!

Zestaw fontów – 3 czcionki – FontJoy

Dobieranie fontów w trójki: FontJoy

Strona potrafi dobrać do siebie aż 3 fonty – czyli totalny maks do użycia w jednym projekcie. Można suwakiem ustawić, jak dużego kontrastu szukamy. Da się też zablokować font, który nas zachwycił, i to do niego dobierać pozostałe. Bardzo przydatne!

Darmowe fonty także z polskimi znakami

Jeśli interesuje Cię ten temat, to koniecznie zobacz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *