W dzisiejszych czasach marketing w mediach społecznościowych to absolutna konieczność niemal w każdym biznesie. Cokolwiek sprzedajesz – Twoi potencjalni klienci są obecni w sieci.
Właśnie dlatego warto postawić na promocję swoich produktów lub usług w mediach społecznościowych. A pierwszym krokiem do skutecznego marketingu w sieci jest… unikanie błędów!
Poznaj 5 typowych błędów, które widuje się w mediach społecznościowych, i zmień nieskuteczne działania w dobre praktyki!
1. Brak celu i strategii social mediów
W mediach społecznościowych dzieje się naprawdę dużo. Quizy, ankiety, wyzwania, śmieszne i edukacyjne filmiki, memy… Takie treści są atrakcyjne i angażujące, więc zdecydowanie warto je robić.
Ale z punktu widzenia twórczyni takie działania nie zawsze mają sens! Zanim więc zaczniesz inwestować czas i energię w przygotowywanie odjechanych publikacji, zastanów się, co właściwie dzięki nim chcesz osiągnąć.
Ustal cel swoich działań, a potem niech powstanie strategia social mediów, która pomoże Ci go zrealizować.
Ustal:
- do kogo się kierujesz w danym momencie,
- co Twoje treści mają Ci przynieść,
- jaki rodzaj publikacji będzie najskuteczniejszy.
Przykład? Proszę bardzo: aktualnie szykuję się do sprzedaży e-booka o marketingu w social mediach, więc kieruję się do osób, które używają ich do promowania swojego biznesu. Chcę dotrzeć do nowych odbiorczyń, czyli zwiększyć zasięgi. W tym celu korzystam z Insta Reels, które dzięki muzyce docierają do zupełnie nowych osób.
2. Tworzenie treści na ilość zamiast stawiania na jakość
Bardzo wiele osób tworzy treści, a niemal wszyscy je konsumują. Algorytmy nadal lubią, by publikacje w social mediach czy na blogu były regularne i częste, ale coraz więcej z nich docenia twórców, u których odbiorcy lubią spędzać czas i których publikacjami chętnie dzielą się z innymi. Odpowiedzią na takie wymagania algorytmów jest tworzenie treści o wysokiej jakości.
Czy to znaczy, że wszystkie Twoje publikacje muszą być edukacyjne albo poważne? Absolutnie nie! Poprawienie komuś humoru dzięki śmiesznemu zdjęciu kota – to też może być wartościowe działanie!
Po prostu zanim po raz kolejny zmarnujesz czas na tworzenie treści „bo trzeba”, pomyśl, czy taka publikacja naprawdę komukolwiek jest potrzebna. I jeśli nie – to nie publikuj.
3. Recykling treści – a co to takiego?
Po co wymyślać koło na nowo? Odbiorcy są przesyceni nadmiarem treści, a twórcy – zaharowani jej tworzeniem. Dlatego jeśli już raz stworzyłaś coś wartościowego, postaw na recykling treści. Zmień formę, skróć, rozwiń. Możesz też odczekać odpowiednio długo i pokazać ponownie to samo w nowej odsłonie. Uwierz, za rok nikt nie będzie pamiętał, że kiedyś tam pisałaś już o tym czy tamtym.
Co da Ci recykling treści?
- oszczędzisz czas,
- zoptymalizujesz planowanie postów,
- przeniesiesz ruch z jednego kanału komunikacji na inny,
- przestaniesz zalewać odbiorców wciąż nowymi, i nowymi, i nowymi tematami, kiedy jeszcze nie przetworzyli tych poprzenidnich.
Jakie treści można recyklingować? Wszystkie! Zobacz sama:
Psssst! To jest z wielu ilustracji, które znajdziesz w moim e-booku o skutecznych social mediach.
4. Brak konsekwencji przy robieniu marketingu online
Marketing online wymaga konsekwencji. Jeśli już określiłaś swoją grupę odbiorców, kieruj się właśnie do nich. Wybrałaś kolorystykę dla swojej marki? Nie zmieniaj jej co chwilę. Zdecydowałaś o tematyce publikacji? Trzymaj się jej!
Nie chodzi o to, by trzymać się kurczowo i aż do grobowej deski tego, co raz postanowisz. Ale jeśli raz poświęciłaś czas na rozpracowanie pewnych kwestii, to stosuj się do tych decyzji!
Jak być konsekwentną?
- Na podstawie swoich decyzji spisz zasady publikacji w social mediach w formie kilku prostych reguł (np. „publikuję o grafice, biznesie i planowaniu, ale nie publikuję o wspinaniu i górach) i powieś je nad biurkiem.
- Stwórz kalendarz publikacji i planuj posty z wyprzedzeniem – dzięki temu przygotujesz je z zapasem czasu, a więc działając „na chłodno”, co ułatwia stosowanie różnych zasad. Jeśli publikujesz pod dyktando emocji, które lubią się uaktywniać pod wpływem presji czasu, jest bardziej prawdopodobne, że To, co opublikujesz, będzie się nijak miało do Twoich wcześniejszych decyzji.
- Pamiętaj, że możesz wszystko, ale nie wszystko naraz. Powtarzaj sobie to zdanie zawsze wtedy, gdy najdą Cię wątpliwości. Wiem, to trochę dziwna rada, ale mnie pomaga.
5. Nieodpowiednie wymiary grafik do social mediów
Różne platformy są dostosowane do różnych urządzeń i odbiorców. Właśnie dlatego wymagają zastosowania rozmaitych formatów grafik, zdjęć czy filmów.
Pionowe wideo bardzo niewygodnie ogląda się na poziomym ekranie komputera. Z kolei nie każda aplikacja na telefon pozwala na obrócenie ekranu, aby cieszyć się panoramiczną perspektywą. Niektóre platformy, na przykład TikTok, zasłaniają swoim interfejsem część ekranu, o czym trzeba pamiętać, umieszczając napisy na filmikach.
Informacje o tym, jakie wymiany grafik czy zdjęć są odpowiednie, znajdziesz w zakładce „pomoc” na stronie danej platformy.
- Grafiki na Instagram:
- Grafiki na Facebook:
- Grafiki na Pinterest:
Skuteczny marketing w social mediach nie musi być trudny
Skuteczny marketing w social mediach nie musi być trudny, jeśli zastosujesz kilka dobrych praktyk. Pierwsza zasady brzmi:
Rób raz a dobrze, a nie wielokrotnie i źle.
A więcej o tym, jak poprawić skuteczność swoich social mediów, nie zwiększając przy tym nakładu pracy, znajdziesz w e-booku!