Przejdź do treści

Strona internetowa bez kodowania – 5 darmowych narzędzi

strona internetowa bez kodowania wtyczki

Stronę, którą właśnie przeglądasz stworzyłam całkowicie sama. Na pewno nie jest idealna, ale – szczerze mówiąc – uważam, że jest bardzo dobra. I jestem z niej dumna. Zwłaszcza, że absolutnie nie umiem nic zakodować. W żadnym html, w żadnym CSS. Zero. Null.

Jak więc stworzyłam taką fajną (bo przecież jest fajna, nie?) stronę www, gdy jedyne, co wiem o programowaniu, to to, że zajmują się tym informatycy?

Strona internetowa bez kodowania

Kluczem i pierwszym krokiem było wybranie odpowiedniego motywu. Zajmuję się zawodowo grafiką, czyli estetyką, dlatego bardzo ważne było dla mnie, abym na stronie mogła dostosować wszystkie kolory i kroje pisma, zmienić ich grubość, wielkość. Żeby nie było jakichś automatycznych ikonek czy podkreśleń. Wybór motywu zając mi kilka dni, bo postawiłam sobie warunek: póki bezpośrednio na www nie zarabiam, motyw ma być darmowy. Już myślałam, że będę musiała się poddać, ale udało mi się znaleźć taki motyw, który pozwala na wszystko to, co było dla mnie koniecznie. Nie będę ukrywać nazwy: motyw NEVE.

strona internetowa bez kodowania wtyczki i narzędzia

Dlaczego motyw jest tak ważny?

Nie jestem specjalistką od wordpressa, ale wiem, motywy mogą być bardzo ograniczające, zwłaszcza te darmowe. W zasadzie wszystkie motywy dostępne za darmo mają blokady edycji na jakichś elementach. Oczywiście wszystko dlatego, żeby skusić na płatną wersję tego samego motywu. Często przy darmowych rozwiązaniach odbijamy się od ściany, gdy chcemy usunąć jakąś ramkę dookoła guzika albo wyedytować kroje pisma i wyrównanie tekstu (bardzo często jedyną opcją jest justowanie, a to wcale nie takie dobre rozwiązanie na www – ale o tym innym razem).

Jeśli więc trafimy na motyw, który umożliwia takich elementów, jak: kroje pisma, wyrównanie tekstu, usunięcie jakichś ramek czy podkreśleń z paska bocznego/menu – to jest dobrze.

Z technicznego punktu widzenia, motywy mogą dobrze (lub źle) współpracować z niektórymi wtyczkami. Warto więc zrobić mały research i sprawdzić, jakie plug-iny będą potrzebne do postawienia naszej strony. Na przykład sklepom online często potrzebna jest wtyczka WooCommerce, a wiele darmowych motywów jej nie obsługuje.

wyzwanie instakaruzela banner reklamowy

5 narzędzi do budowania strony internetowej

Ale sam motyw to nie wszystko. Pozwolił mi na ustawienie wielkości nagłówków, kroju pisma, kolorystyki czy umieszczenie poszczególnych widgetów w odpowiednich miejscach (pasek boczny, stopka), ale zdecydowanie nie miał wbudowanych layoutów – układów poszczególnych stron (czyli tego, co planujemy na szkicu strony internetowej).

strona internetowa bez kodowania

Moje top 5 narzędzi, bez których ta strona nigdy by nie powstała:

  1. Wtyczka Elementor – to narzędzie z grupy tak zwanych page biulderów: służy do łatwego tworzenia układu www przez przekładanie odpowiednich elementów. Darmowa wersja ma całkiem sporo bajerów: kolorowe guziki, układy kolumnowe, ikony… ale też sporo ograniczeń. Wiele funkcji możemy dodać dopiero po zainstalowaniu wersji płatnej. Ale głowa do góry! Tutaj sytuację ratuje:
  2. Wtyczka Essential Addons for Elementor – to zestaw dodatków do Elementora, który idealnie uzupełnia jego bazę bajerów. U mnie ta wtyczka rozwiązała na przykład kwestię siatki wpisów na stronie głównej. Ma też fajną opcję dodania opinii od klientów – niestety nie pasowała mi do projektu strony.
  3. Wtyczka Instagram Feed Gallerydzięki tej wtyczce na mojej stronie widzisz podgląd tego, co dzieje się na instagramie, i możesz od razu przejść do mojego profilu lub mnie zaobserwować. Nie jest to ani jedyna, ani najbardziej popularna wtyczka instagrama na wordpressie, ale jak dotąd jedyna, która po upływie kilku miesięcy nie przestaje nagle widzieć mojego feedu (przetestowane na innej stronie).
  4. MailerLite i jego wbudowany kreator formularzy do zapisu – jak widzisz, zbieram adres email na mojej liście newsletterowej. Aby móc zaprosić do zapisu w formularzu bezpośrednio na stronie, wykorzystuję narzędzia, oferowane przez mój system mailingowy (za darmo!). Kreator formularzy MailerLite jest prosty w obsłudze, pozwala na zmianę kroju pisma, koloru, rozmiaru i kształtu guzika, a także pozwala dodać (lub odjąć) pola, które chcemy, aby nasz czytelnik wypełnił (na przykład możemy poprosić, aby podał swój wiek lub miasto bezpośrednio w formularzu).
  5. Wtyczka Simple Social Icons – w darmowych rozwiązaniach, w tym w moim, bardzo często nie ma opcji dodania ikonek social mediów bezpośrednio z panelu edycji motywu. Wtyczek, które ratuję tę sytuację, jest wiele – ale też większość z nich w wersji bez płacenia proponuje ikonki w oryginalnych kolorach. Mnie absolutnie takie rozwiązanie nie pasowało ze względu na estetykę. I tutaj z pomocą przyszła wtyczka Simple Social Icons, która pozwala na edycję koloru i kształtu każdej ikony.

Jak widzisz, strona internetowa bez kodowania jest możliwa! Z odpowiednimi narzędziami i (sporą) dozą cierpliwości – niemal wszystko da się wyklikać, i to całkowicie za darmo. Oczywiście nie przekonuję, że każdy ma swoje www robić sam. Gdybym nie stosowała zasady minimalnych inwestycji w coś, co jeszcze nie zarabia, z chęcią oddałabym temat strony internetowej specjaliście. Siedzenie kilka dni plackiem przed komputerem to nie była ta fantastyczna, uśmiechnięta strona blogowania z kubkiem kawy w ręce. Ale bez płacenia też się da.

5 komentarzy do “Strona internetowa bez kodowania – 5 darmowych narzędzi”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *