Jeśli interesuje cię temat stron internetowych, z pewnością spotkałaś się z pojęciem strona one page. Anglojęzyczne nazwy, szczególnie związane z projektowaniem stron, mogą czasem być mylące, dlatego zapraszam na artykuł, który przybliży Ci wszystko, co musisz wiedzieć o tego typu stronie www.
Z artykułu dowiesz się:
- czym jest strona one page,
- jakie jest jej zastosowanie,
- ile kosztuje projekty takiej strony
- czy strona typu one page jest dla ciebie.
Zapraszam do lektury!
Strona ona page – co to jest?
Strona single page, czyli inaczej one page – co to jest?
Strona one page to taka strona internetowa, która nie posiada struktury odrębnych zakładek (podstron).
Inaczej mówiąc, cała jej zawartość jest zaprezentowana na stronie głównej. Górne (lub boczne) menu nie powoduje otwarcia nowej zakładki, a jedynie przenosi odbiorcę do odpowiedniej sekcji strony głównej.
No dobra, są drobne wyjątki. Zgodnie z przepisami RODO, nawet strona typu one page musi posiadać politykę prywatności i cookies, oraz, jeśli znajduje się na niej formularz zapisu na newsletter, regulamin newslettera. Oczywiście do tych wymaganych prawnie dokumentów można odsyłać gdzieś indziej, na przykład do pliku PDF umieszczonego na dysku Google, jednak o wiele bardziej profesjonalnie wygląda to, kiedy strona z polityką prywatności jest po prostu odrębną zakładką (podstroną).
Przykłady strony one page
Do czego można wykorzystać stronę typu one page? Przykłady jej zastosowania to:
Strona wizytówka
Jest to proste, nieskomplikowane miejsce w sieci, w którym zaprezentujesz na przykład swoje CV lub ofertę. Na takiej stronie najczęściej znajdują się sekcję: o mnie, oferta, cennik, dane kontaktowe, FAQ, galeria zdjęć (lub siatka Instagrama), formularz zapisu na newsletter.
Landing page
Jest to strona, której głównym celem jest zazwyczaj zebranie adresów mailowych listy zainteresowanych jakimś produktem lub usługą. Oczywiście cele strony lądowania mogą być też inne, na przykład wypełnienie ankiety przez odbiorcę czy zakupienie produktu.
Landing buduje się w ten sposób, aby konsekwentnie prowadziły odbiorcę do realizacji wybranego przez nas celu. Najczęściej zawiera on sekcje, które odpowiadają na najczęstsze pytania odbiorców, czyli na przykład: co to za produkt (usługa) i do kogo jest kierowany, z czego się składa i jakie są jego cechy charakterystyczne, dlaczego warto go kupić, ile kosztuje. Oprócz tego ważnym elementem landing page jest CTA – call to action oraz formularz zapisu na newsletter (lub guzik przenoszący do zakupu, do ankiety lub w inne miejsce, które realizuje cel).
Ile kosztuje strona typu one page?
Według serwisu JakWybraćHosting.pl, w 2023 roku cena za zbudowanie strony typu one page waha się od 500 do 5000 zł, przy czym w artykule rozdzielono widełki za stronę wizytówkę od tych za stronę on page o innym celu oraz tych za projekt landing page.
Moim zdaniem to rozróżnienie nie do końca ma sens. Dlaczego? Zarówno strona-wizytówka, jak i sanding page, powinny prowadzić odbiorcę do realizacji celu. W jednym przypadku jest nim na przykład zapoznanie się z ofertą, w drugim – zakup, ale w obu projekt strony internetowej powstaje w ten sam sposób. Dlatego w mojej ofercie cena z projekt strony one page jest stała i wynosi 2250 zł netto [stan na październik 2023].
Należy też pamiętać, że oprócz samego projektu strony, do finalnej ceny należy doliczyć koszt zakupu i utrzymania technikaliów: hosting, domena, certyfikat SSL. Oprócz tego inwestycją (czasową lub finansową) są także teksty i fotografie na stronę.
Czy strona internetowa typu one page jest dla Ciebie?
Jeśli wahasz się, czy strona typu one page to dobry wybór, to postaram się pomóc.
Strona internetowa tego typu jest dobrym rozwiązaniem, jeśli:
- ma to być landing page,
- chcesz mieć jedno miejsce w sieci, gdzie odeślesz potencjalnych zainteresowanych Twoją ofertą,
- masz ograniczony budżet na projekt strony.
Kiedy lepiej wybrać klasyczną stronę internetową z zakładkami? Wtedy, gdy:
- zależy Ci na szybkim i dobrym pozycjonowaniu w Google,
- planujesz na jednej stronie internetowej realizować wiele celów: edukacyjny (blog, platforma kursowa), sprzedażowy (oferta, portfolio), informacyjny (o mnie, o firmie) itp.,
- planujesz zbudować sklep online.
Mam nadzieję, że wiesz już, czym jest strona one page. Jeśli czujesz, że jest to rozwiązanie dla Ciebie, zerknij koniecznie do mojej oferty lub umów się na darmową konsultację wstępną.